„Kołysanka dla mordercy” – Mariusz Czubaj

Kolysanka-dla-mordercy_Mariusz-Czubaj,images_big,21,978-83-7414-920-4„Kołysanka dla mordercy” to kolejny bardzo dobry polski kryminał. Akcja, podobnie jak w „Przystanku śmierci” umiejscowiona jest w Warszawie, ale uśmiercani są tym razem bezdomni. Po mieście grasuje Doktor Śmierć, który podaje swym ofiarom zabójczy zastrzyk prosto w serce, a potem odcina im dłonie. Do pomocy w śledztwie zostaje poproszony Rudolf Heinz, policjant z Katowic – główny bohater powieści. Dociera on do tajemniczej śmierci sprzed kilku lat, mieszkańca nietypowego domu – twierdzy, z którą łączy obecne morderstwa. Jednak pomimo, iż sprawy łączą się – ostatecznie rozwiązanie jest nieco inne… Bardzo interesująco snute różne wątki, ciekawy typ głównego bohatera – sponiewierany, depresyjny, nieszczęśliwy, niestroniący od papierosów i kieliszka, ale bystry i dążący do uzyskania odpowiedzi na dręczące go pytania wpływa zdecydowanie na korzyść powieści. W „Przystanku śmierci” detektyw prowadzący śledztwo był takim „porządnym”, postępującym zgodnie z zasadami wszelkimi śledczym, tutaj natomiast mamy bardziej rozkojarzonego i impulsywnego bohatera, który chodzi własnymi ścieżkami, a sprawy załatwia na swój sposób. Jednak i jeden, i drugi wzbudzają sympatię, a prowadzone przez nich śledztwo jest wciągające i ciekawe.

Bardzo podobała mi się „Kołysanka dla mordercy”, świetny kryminał – szybki, ale i trochę chaotyczny, chociaż chaos ten jest dość dobrze opanowany przez autora, który po wielu stronach zawirowań, nagle wychodzi na prostą. Może trochę zbyt nagle… 😉

W powieści jest też bardzo dużo przykładów utworów muzycznych, których słucha Heinz – to też jest podobieństwo do książki T.Konatkowskiego, gdzie wykonawcy utworów muzycznych towarzyszą czytelnikowi pod początku do końca. Widocznie polscy policjanci są bardzo muzykalni….

Moja ocena 5-/6

Reklamy

6 responses to “„Kołysanka dla mordercy” – Mariusz Czubaj

  1. Widzę, że to kolejny Twój polski kryminał. Może namówię Cię do udziału w wyzwaniu?
    http://52tygodnie.blogspot.com/2013/05/czytamy-polskie-kryminay-wyzwanie.html

  2. Poprzedni anonim oczywiście nie zamierzony 🙂

  3. Nie miałam jeszcze przyjemności z tym autorem, ale pewnie to nadrobię. 🙂

  4. A kolejna książka autora jest jeszcze lepsza 🙂

  5. Hm, jestem do tyłu z polskimi kryminałami, a widać, że powinnam to zmienić 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s