„Trzeci klucz” Jo Nesbo

„Trzeci klucz” to druga część cyklu „Trylogia z Oslo” – a trzecia ksiażka z Harrym Holem. Kolejna rewelacyjna powieść Jo Nesbo. Tym razem Harry zajmuje się serią napadów na banki – podczas jednego bowiem zostaje zamordowana kasjerka. Zabójstwo to ma w sobie coś dziwnego i dlatego Harry postanawia dokładniej zbadać tę sprawę. Równocześnie z tym śledztwem prowadzi prywatne dochodzenie w sprawie samobójstwa swej przyjaciółki Anny. Bohater jest przekonany, że Annę ktoś zabił – niestety nie może zdradzić, że ją znał, gdyż spędził z nią wieczór poprzedzający noc jej śmierci.

Powieść Jo Nesbo nie należy do prostych kryminałów, gdzie prowadzone śledztwo płynnie zmierza do rozwiązania zagadki. U Nesbo płynne śledztwo i rozwiązanie sprawy to tylko pozory, bo nagle okazuje się, że nic tak naprawdę się nie zgadza – choć wcześniej zgadzało się wszystko – i trzeba zaczynać prawie od początku. Albo na bazie zdobytych już informacji tworzyć zupełnie nową historię.

Uwielbiam te książki za to, że pomimo tego że są skomplikowane, to ostatecznie bardzo sensownie rozegrane. I uwielbiam tego destruktywnego detektywa zmierzającego się z przestępcami Norwegii, ale przede wszystkim z samym sobą.

Sprawa zabójstwa Ellen pozostaje nierozwiązana, więc trzeba będzie w najbliższym czasie wziąć się za kolejną część. Na razie jednak muszę rozstać się z Harrym. Jeszcze inne książki czekają w kolejce.

„Najgorszą krzywdą, jaką można wyrządzić człowiekowi nie jest wcale odebranie mu życia, tylko tego, po co żyje” – Harry Hole

Moja ocena 6/6

Reklamy

10 responses to “„Trzeci klucz” Jo Nesbo

 1. Kurcze kurcze! Jak bardzo ja chcę tą książkę przeczytać:D Po „Czerwonym Gardle” Nesbo wysuwa się u mnie na skandynawskiego pisarza kryminałów nr 1. Twoja recenzja tylko mnie w tym utwierdza:)

 2. Mary (2lewastrona)

  wow 6/6 🙂 nie czytalam tej.

 3. Tak to jest, gdy porozbijają jedno morderstwo na tyle części, a człowiek jeszcze inne książki musi czytać. :]

 4. Paweł, Mary – moja fascynacja powieściami kryminalnymi Jo Nesbo rośnie. I sympatia do Harry’ego Hole’a również. Myślę, że one nie będą się wszystkim podobać, dużo rozważań, filozofowania, błądzenia po omacku – ale mnie to bardzo odpowiada. Pozdrawiam i polecam.

 5. Vampire – za każdym razem są inne sprawy, różne – ale to wszystko się łączy oczywiście. Natomiast to jedno nierozwiązane zabójstwo przyjaciółki Harry’ego męczy, bo czytelnik zna zabójcę i denerwuje to, że on pozostaje na razie bezkarny. I dlatego najchętniej czytałabym już kolejną część, ale jak napisałaś jeszcze tyle innych książek do czytania. 🙂

 6. Najbardziej spodobał mi się przytoczony przez Ciebie cytat. Od razu zapałałam chęcią przeczytania całej książki. Twoje recenzje kuszą! 😉

 7. Wybrałam ten cytat, bo jest do bólu prawdziwy. Cieszę się, że Ci się spodobał.

 8. Podaruję sobie:P

 9. Super, dzięki. Pan Nesbo jest wielki – jak dobrze, że pisze dalej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s