„Złote miasto” John Twelve Hawks

„Złote miasto” to trzecia część przygód Mai i Gabriela. Program Cień wprowadzany do życia jest dla ludzi jeszcze bardziej niebezpieczny – do systemu monitorowania, który tworzy na światem sieć, podłączono bowiem telefony po to, aby analizował głos i sprawdzał poziom stresu oraz częstotliwość tzw. słów kluczowych podczas rozmowy.

Michael Corrigan pragnąc władzy absolutnej i bezwzględnej wprowadza w życie spisek, który doprowadza do tego, że każde dziecko ma otrzymać tzw. „anioła stróża”, czyli wszczepiony chip, dzięki któremu rodzice będą mogli zawsze być pewni, że ich dziecko jest bezpieczne. Niestety doprowadzi to do istnienia społeczeństwa obserwowanego całą dobę przez Rozległą Sieć. Powstanie nowe pokolenie ludzi, których „będzie można skanować jak towary w markecie”. Celem Michaela jest zamienić świat w gigantyczne więzienie.

Cały plan swego brata za wszelką cenę próbuje zniweczyć Gabriel, przy pomocy tworzącego się Ruchu Oporu.

Oprócz wydarzeń w naszym świecie w powieści wiele akcji umieszczonych jest w równoległych wymiarach – są one niesamowite. Np. pierwszy wymiar to miasto otoczone Mroczną rzeką, w którym ludzie podzieleni są na dwie grupy – „karaluchy” – usiłujący przeżyć  wśród „morza ruin” i „wilki” – agresywna kasta krążąca po mieście w poszukiwaniu ofiar. Wymiar szósty to tzw. „Złote Miasto”. W nim to Gabriel odnalazł swojego ojca. Jest też wymiar „wygłodniałych duchów”, gdzie półki w sklepach pełne są towarów, ale w pudełkach nic nie ma, a cała żywność okazuje się sztuczna. W bibliotecznych zbiorach jest wiele wspaniałych książek, ale gdy się do nich zajrzy, znajdzie się tylko puste strony.

Cała historia od pierwszej części do trzeciej tworzy niesamowitą opowieść. Są to książki fantastyczne, ale myślę, że w wielu sprawach bardzo prawdziwe.

Polecam całą trylogię:

1. „Traveler” 2. „Mroczna rzeka” 3. „Złote miasto”

Moja ocena 6/6

Reklamy

5 responses to “„Złote miasto” John Twelve Hawks

  1. Nie słyszałam o tej trylogii, ale bardzo fajnie ją opisujesz, więc może się skuszę. 🙂

  2. Polecam. Czyta się bardzo dobrze, temat na czasie, a elementy fantastyczne bardzo przystępne.

  3. Czytałam tylko pierwszą część i to ładnych kilka lat temu. Niewiele z niej pamiętam, wiem tylko, że bardzo mi się nie podobało, dlatego już nie kontynuowałam. To nie moja bajka niestety ;).

  4. Mnie wciągnęła niesamowicie.

  5. Pozycja obowiązkowa dla zwolenników teorii spiskowych. Forma narracji podobna do książek Dona Browna a i wciąga tak samo. Gorąco polecam !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s